Ainetega, mis on meie keha jaoks võõrad, puutume me kokku iga päev. Paljud neist satuvad meie organismi toiduga, veega, õhust, ravimitega jne. Organism teeb pidevalt agaralt tööd, et neist vabaneda, kuid vahel sellest üksi ei piisa. Keskne mürkide lõhustamise ja väljutamisega seotud organ on maks, kuid keha puhastamise keerulises töös osalevad veel ka sapipõis, neerud, soolestik, lümfisüsteem ja nahk.
Maks on meie organismi filter – mürgiste ainete neutraliseerija ja vereringest eemaldaja. Lisaks mitmete kehale vajalike ainete tootmisele, ladustamisele ja ringlusesse jagamisele lõhustab see toksilisi aineid (mh alkohol, ravimid, toidus sisalduvad mürgised ained jne) ega lase neid verega organismi laiali saata.
Kehas ringlevaid jääkaineid aitavad väljutada ka neerud ja nahk. Neerud filtreerivad neist läbi voolavast verest jääkaineid ning keha saadab need uriinina välja. Niiviisi tasakaalustavad neerud kudede happelisust ja soolade tasakaalu kehas. Naha kaudu jääkainete väljutamine ei ole organismi esimene valik, ent kui siseorganid sellega väga efektiivselt enam toime ei tule, hakkavad need erituma ka naha teel, mis toob kaasa naha seisukorra halvenemise ja probleemid (ekseem, lööbed, akne, maksalaigud jm). See on kindel märk, et maksa on vaja toetada ja talle puhkust anda, näiteks teha 3-nädalane puhastuskuur, mille jooksul süüakse puhast taimset toitu, juukase palju ning tarvitatakse toetavaid ravimtaimi.
Muuhulgas annavad organismi kehvast puhastumisest märku ka näiteks allergiad, autoimmuunhaigused, astma, kõrge kolesteroolitase, halb hingeõhk, depressioon, podagra jne.
Abi ravimtaimedest
Ravimtaimede abil saab väga edukalt toetada maksa ja neerude tööd ning aidata organismil mürkainedest vabaneda. Profülaktilises mõttes oleks seda hea teha üks-kaks korda aastas. Parimad ajad on varakevad (märts ja aprill) ja sügis (september-oktoober).
Ravimtaimi, mis aitavad keha jääkainetest puhastada on mitmeid.
Mürkaineid aitavad väljutada mõrumaitselised taimed, mis muuhulgas toetavad maksa ja sapipõie tööd, hoiavad ainevahetuse korras ja parandavad seedimist. Parim taim on võilill – tema puhul kasutatakse nii juuri kui lehti. Juured on rohkem suunatud maksa puhastamiseks ja toetamiseks, lehtede toime on aga diureetiline ning sobib seega neerudele. Juuri korjatakse sügisest kevadeni, kui taim ei pea panustama maapealsete osade kasvatamisele, lehti aga kevadel enne õite puhkemist. Mõlemaid võib tarvitada kas värskelt või kuivatatult teena või toidu sees. Tee tegemiseks tuleb võtta 1 tl peenestatud droogi, kallata see üle tassitäie keeva veega, lasta tõmmata 10 minutit ning pärast kurnamist juua soojalt kaks korda päevas. Toidu sisse saab taime puistada jahvatatud kujul.
Teine suurepärane taim on takjas, mis soodustab nii maksa tööd kui ergutab lümfisüsteemi. Takjajuur sisaldab kiudainet nimega inuliin, mis soodustab kasulike soolestikubakterite kasvu. Juured kaevatakse välja taime esimese kasvuaasta sügisel. See kuivatatakse ning seejärel saab seda tarvitada teena. Takjajuur on väga maitsev ka toorelt sööduna, sellel on pisut mõrkjas ja magus maitse, mis stimuleerivad nii maksa kui seedimist.
Maksa toetamiseks ja puhastamiseks sobivad kodumaistest taimedest veel piparmünt, saialill, raudrohi, käokuld. Samuti on maksale väga hea taim maarjaohakas, mida võib tarvitada nii värskelt toidu sees, kuivatatult teena kui seemnetest pressitud õlina.
Vere puhastamiseks ja neerude toetamiseks on parimad taimed kõrvenõges ja kask. Nõgese puhul kasutatakse noori kevadisi võrseid või lehti, kasel nii lehti kui kasemahla. Kaselehti on soovitav korjata enne jaanipäeva, siis kui lehed on veel kergelt vahased ja kleepuvad. Nii nõgesest kui kaselehtedest on soovitav teha teed. Hommikul valmista 1 liiter teed ja vala see termosesse ning joo see päeva peale ära. Nii 3 nädalat.
Neerude töö tõhustamiseks sobivad hästi ka näiteks kadaka marikäbid ja linnurohi.